ForumForum  PortailPortail  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Portret origjinal i Gjergj Kastriotit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
CrackerArianiNumri i postimeve : 57
Join date : 17/10/2008

MesazhTitulli: Portret origjinal i Gjergj Kastriotit   Fri Oct 17, 2008 8:28 pm

Portreti i heroit ton? komb?tar Gjergj Kastrioti gjendet n? galerin? Uffizi n? Itali, m? sakt?sisht n? Firence, midis portreteve t? panum?rta personalitetesh. Ky fakt thekson edhe m? tep?r r?nd?sin? dhe fam?n e heroit ton? legjendar. Ky portret ?sht? nj? nga d?shmit? m? me r?nd?si t? historis? shqiptare dhe ndoshta i vetmi portret origjinal i Sk?nderbeut.

Gjergj Kastrioti ?sht? pikturuar n? gjysm? profil, n? mosh? t? madhe, me flok? e mjek?r t? thinjur. Manteli dhe bereta n? ngjyr? gri jan? t? stilit venecian.
Krijimi i k?saj galerie t? famshme n? t? t?r? bot?n e qytet?ruar daton 1560-1580 dhe p?r k?t? merit?n e ka familja Medici e n? ve?anti duka Cosimo I. Kjo galeri ?sht? kryevepra e arkitektur?s fiorentine t? shekullit XVI. Ajo ngrihet midis Palazzo Vecchio dhe lumit Arno.
P?rve? galerise Uffizi Gjergj Kastrioti eshte edhe muzeun etnografik n? ish-Pallatin Perandorak n? Vjen?, sot Biblioteka Komb?tare (Neue Burg, Museum f?r V?lkerkunde). Ketu ndodhet p?rkrenarja dhe shpata origjinale e Sk?nderbeut, e vendshikuar prej dekadash.

Bazuar ne shkrimin e Dr. Evis Harj?s per Shekullin 04/02/2005

AsGCrew!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Portret origjinal i Gjergj Kastriotit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: (....::::DISKUTIME SHOQERORE::::....) :: Historia,gjuha dhe arti Shqiptar-
Kërce tek: